Od 1998 r. w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Krupskim Młynie organizowane są Biegi Przełajowe. Najpierw pod nazwą „Bieg ku wolności”, a od 21 lat pod hasłem „Święta Odzyskania Niepodległości”. W ciągu całego tego okresu były tylko 3-letnie przerwy m.in. spowodowane Covidem. Biegi przełajowe odbywają się w lesie, gdzie trasa jest w naturalny sposób utrudniania przez przyrodę. Środowisko naturalne jest pełne niespodzianek i różnorodnych przeszkód, z którymi młodzi biegacze radzą sobie wyśmienicie.
W tegorocznej edycji wzięło udział 51 wychowanków z 8 placówek:
• MOW Rudy
• MOW Krzepice
• MOW Włocławek
• MOW Jaworze
• MOW Krupski Młyn
• MOW Kalety
• MOW Sobótka
• MOS Dobrodzień
Biegi odbywają się w dwóch kategoriach: bieg sztafetowy 4 x 1200 m. i biegi indywidualne na dystansie 1600 m.
Honorowymi gośćmi w tym roku był lekkoatleta specjalizujący się w chodzie sportowym, Olimpijczyk z Pekinu i Rio de Janeiro, wielokrotny Mistrz Polski, zawodnik klubu CKS Budowlani Częstochowa – Jakub Jelonek, oraz Maciej Hupa -działacz sportowy i społeczny, wiceprezes CKS „Budowlani” Częstochowa, przewodniczący Okręgowego Kolegium Sędziów Lekkiej Atletyki w Częstochowie oraz sekretarz- skarbnik Regionalnej Rady Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Częstochowie.
Specjalistyczną rozgrzewkę przed biegiem poprowadził Jakub Jelonek, który wraz z Panem Maciejem czuwał nad prawidłowym przebiegiem zawodów. Chociaż towarzyszyły nam trudne warunki pogodowe: chłód i deszcz, wszyscy dobiegli do mety w znakomitych nastrojach.
Wyniki rywalizacji:
Sztafeta
I miejsce MOW Kalety
II miejsce MOW Włocławek
III miejsce MOW Jaworze.
Bieg indywidualny:
I miejsca Szymon z Kalet,
II miejsce Nimer z Kalet
III miejsce Daniel z Włocławka
Niesamowitą walecznością wykazały się dziewczęta z MOW w Sobótce, które startowały wraz z chłopcami i nie odpuszczały do ostatniego metra.
Zawody sportowe były okazją m.in. do integracji placówek z całej Polski w duchu sportowej rywalizacji, ucząc ich patriotyzmu i poszanowania wolności. Wszyscy mieli okazję do rozmów z gośćmi specjalnymi oraz zapoznania się z historią Igrzysk Olimpijskich.
Imprezie towarzyszyła wystawa „Polacy w Igrzyskach olimpijskich 1924-2020” autorstwa uczniów Gimnazjum nr 2 w Częstochowie pod kierunkiem Macieja Hupy.
Uczestnikom bardzo dziękujemy za uczestnictwo.