Laboratoria Przyszłości – dokumenty programu
Sprzęt elektroniczny o łącznej wartości 30 000 złotych trafił do Szkoły Podstawowej nr 2 specjalnej w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Krupskim Młynie. Drukarka 3D, kamera, oprogramowanie, mikrokontrolery, gogle VR– to sprzęt zakupiony w ramach programu Laboratoria Przyszłości.
Celem programu Laboratoria Przyszłości jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości uczniowie będą mogli się uczyć poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności. Wsparcie zostało przekazane jeszcze w 2021 roku w całości. Laboratoria Przyszłości to Program skierowany m. in. do szkół podstawowych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów.
Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Laboratoria Przyszłości to kolejny krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w tych obszarach przez uczniów.
W ramach Laboratoriów Przyszłości szkoła otrzymały wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym.
Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwolą uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności.
W ramach programu do szkoły trafiły:
- Zestaw edukacyjny z mikrokontrolerami UNO Starter Kit
- Stacja lutownicza HOT AIR z grotem 2w1
- Kamera przenośna cyfrowa Sony 4K FDR-AX53
- Zestaw oświetleniowy: Lampa SOFTBOX ze statywem i Żarówką
- ClassVR – wirtualne laboratorium przedmiotowe zestaw ClassVR Premium
- ClassVR – Zestaw kontrolerów ręcznych USB 4 szt
- ClassVR – licencja – roczny dostęp do portalu wirtualnych lekcji
- Mikroport Saramonic Blink 500 B1
- Gimbal do aparatu fotograficznego i kamery
- Długopis 3D Creality
- Filament PCL do długopisu 3D Creality
Koordynatorem realizacji programu w szkole jest Pani Marzena Potempa