Reklama
Dla pracownikow
Reforma Edukacji
Odsłon : 594353
Gościmy
Naszą witrynę przegląda teraz 13 gości 
Która godzina
Reklama
Reklama

Dyktando

Wczoraj odbyła się w naszej placówce XVI edycja Międzyośrodkowego Konkursu ortograficznego „Dyktando 2017”.

W imprezie wzięli udział reprezentanci placówek wychowawczych z terenu województwa śląskiego i nie tylko.

Gościliśmy drużyny z Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych z Namysłowa, Sobótki, Radzionkowa, Jaworza, Kalet,

Placówki Opiekuńczo – Wychowawczej „Bezpieczny Dom” w Bytomiu oraz

Specjalnego Ośrodka Wychowawczego nr 1 w Bytomiu.

Znalezione obrazy dla zapytania dyktando

A tak prezentują się wyniki konkursu:

Mistrzem Ortografii został Dominik Rabczyński z MOW w Kaletach,

drugie miejsce zajęła Aleksandra Kula z MOW w Radzionkowie,

trzecie miejsce – Jakub Kołodziejczuk z MOW w Namysłowie.

Mistrzem Interpunkcji został reprezentant gospodarzy, Marek Rutkowski.

Za najładniejszy charakter pisma tytułem Mistrza kaligrafii nagrodzony został

Przemysław Łempa z MOW w Jaworzu.

Imprezie towarzyszył występ koła muzycznego pod opieką pana Arkadiusza.

Goście zobaczyli również przedstawienie pod tytułem „O królewnie, która poszła do poprawczaka”

przygotowane pod opieką pani Kornelii. Tradycyjnie, imprezę uświetnił pokaz modeli kosmicznych

i balonów na ogrzane powietrze, przygotowany przez Koło Modelarskie „Ikar”,

prowadzone przez pana Edwarda. A całą imprezę jak co roku zorganizowali i skoordynowali

pani Iza i pan Bartek, którzy też korzystając z okazji pragną serdecznie

podziękować za wsparcie finansowe imprezy

pani Justynie Filip – Ferdin z firmy Usługi Kominiarskie z Tworoga.

Dziękujemy, że byliście wczoraj z nami, i do zobaczenia za rok :-)

 

 

 

 

 

 

 

 

Więcej…

 

25 marca już po raz szesnasty odbędzie się w naszej placówce

Międzyośrodkowy Konkurs Ortograficzny.

Zaproszenia do Waszych placówek już rozesłane,

teraz pozostaje tylko powtórka z ortografii (do czego gorąco zachęcamy:-) ).

Rozpoczęcie o godzinie 10.00. Przybywajcie! Z ortograficznym okrzykiem AHOJ!!! Znalezione obrazy dla zapytania dyktando

 

Uff... działo się.

 

" Któż z nas nie ma kłopotów z trudną ortografią. Niewielu jest takich, którzy bezbłędnie i bez wahania zapisują równe rzędy trudnych wyrazów. Nie każdy daje sobie radę, gdy musi pisać o hodowli hiacyntów, półmisku homarów, niezdrowym odżywianiu, Kazimierzu Dolnym czy historii Rzeczpospolitej Polskiej. Tu nie da się działać pochopnie, gdyż można się srodze zawieść. Kto bezgranicznie wierzy w swoją intuicję i nie korzysta ze słowników, na pewno nie najlepiej wypadnie w różnorodnych potyczkach językowych. (...)"


To tylko krótki fragment tegorocznego tekstu dyktanda. A dalej nie było wcale łatwiej :-)

W XIV Międzyośrodkowym Konkursie Ortograficznym wzięła udział młodzież z następujących placówek:

MOW Babimost

MOW Jaworze

MOW Kalety

MOW Namysłów

MOW Radzionków

MOW Rudy Raciborskie

MOW Stobrawa

MOW Zawiść

DD Bytom

SOSW Bytom

oraz nasi wychowankowie

Poza samym konkursem nasi goście mieli możliwość zobaczenia pokazu lotu balonów na ogrzane powietrze oraz modeli kosmicznych, które zaprezentowali uczestnicy zajęć Klubu Modelarskiego "Ikar". Następnie zaprezentowała się nasza młodzież w krótkiej formie kabaretowej i muzycznej. Atrakcją okazała się również prezentacja i degustacja potraw i przekąsek przygotowanych przez naszych wychowanków w ramach projektu "Żyj smacznie i zdrowo".

A oto wyniki konkursu:

I miejsce: Mariusz Weremczuk z MOW w Rudach Raciborskich

II miejsce: Kinga Słonecka z MOW w Stobrawie

III miejsce: Olimpia Mioduszewska z MOW w Radzionkowie

Mistrzem Kaligrafii została Karolina Surowiec z MOW w Stobrawie

Mistrzem Interpunkcji została Klaudia Nowak z MOW w Radzionkowie

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział i zapraszamy ponownie w przyszłym roku.

Więcej…

 

W ostatnim numerze lokalnego tygodnika Gwarek opublikowano bardzo ciekawy artykuł dotyczący naszej placówki, Dyktanda oraz innych wydarzeń, których jesteśmy organizatorami. Zapraszam do lektury.


 

 

„Dyktando 2014”

5.04.2014r. odbył się w naszej placówce po raz trzynasty Międzyośrodkowy Konkurs Ortograficzny „Dyktando 2014”. Myślą przewodnią imprezy były słowa profesora Ottona Lipkowskiego – patrona placówki „Służę dziecku temu, któremu najtrudniej jest w życiu”.

Nadrzędnym celem konkursu jest dążenie do tego, aby młodzież „miała świadomość życiowej użyteczności zarówno poszczególnych przedmiotów szkolnych, jak i całej edukacji”. Poprzez konkurs chcemy propagować poprawną polszczyznę w duchu przekazu dziedzictwa kulturowego i kształtowania postaw patriotycznych, doskonalić metody pracy resocjalizacyjnej poprzez edukację oraz nagradzać wychowanków za uzyskiwanie optymalnych wyników. Konkurs ortograficzny stwarza możliwość nie tylko uzupełnienia wiedzy danego wychowanka, ale przede wszystkim uczy systematyczności, pracowitości, wytrwałości mimo braku efektów, jak również satysfakcji z osiąganych wyników. Korzyści z pracy w trakcie przygotowania do konkursu czerpią obie strony zaangażowane: zarówno wychowanek jak i wychowawca.

Zgodnie z załączonym regulaminem zaproszone placówki miały obowiązek przeprowadzenia na własnym terenie eliminacji, które wyłoniłyby od 2 do 4 finalistów dyktanda. Eliminacje do XIII Międzyośrodkowego Konkursu Ortograficznego „Dyktando 2014” odbyły się w naszej placówce pod koniec lutego. Wzięli w nich udział wychowankowie z wszystkich grup internatowych. Do ścisłego finału zakwalifikowali się: Kamil Kulig, Damian Zając, Mateusz Wojdyła i Adrian Surmacki.

Historia konkursu sięga już trzynastu lat. Dzięki poprzednim edycjom oraz informacji o imprezie umieszczonej na stronie internetowej placówki, konkurs zdobył już swoistą renomę. W tegorocznej imprezie wzięli udział przedstawiciele Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych z Radzionkowa, Jaworza, Rud Raciborskich, Babimostu, Sobótki, Namysłowa, Zawiści a także chłopcy ze Specjalnego Ośrodka Wychowawczego w Bytomiu i z naszego ośrodka.

27 młodych intelektualistów walczyło o tytuł mistrza ortografii, mistrza interpunkcji oraz mistrza kaligrafii. 5 kwietnia o godzinie 10.00 pani Dyrektor mgr Beata Mirota dokonała uroczystego rozpoczęcia naszej imprezy, przywitała zaproszonych gości i uczestników konkursu. Młodzież w napięciu oczekiwała momentu, kiedy będzie mogła usłyszeć tekst dyktanda czytany przez lektora pana mgr Przemysława Dubiela. Około godziny 11.00 uczestnicy odetchnęli z ulgą i z zadowoleniem skorzystali z zasłużonej przerwy, w czasie której proponowaliśmy uczestnictwo w pokazie koła modelarskiego „Ikar”. Goście mogli zobaczyć loty balonów na ogrzane powietrze oraz modeli kosmicznych. W tym roku zajął się tym pan Bartłomiej Janik wspólnie z chłopcami z koła modelarskiego. Następnie uczestnicy zostali zaproszeni do zwiedzania ośrodka i poczęstunku, po czym mogli zobaczyć i posłuchać jak grają i śpiewają nasi chłopcy i pracownicy. Pan Adam Gierad grał z chłopakami na bębnach, Pan Paweł Małecki z Panią Małgosią Zapotocką i Panią Marzeną Potempą zagrali i zaśpiewali, Pan Arek Guzy wspólnie z chłopcami grał na gitarze i śpiewał, a na zakończenie wystąpiła grupa teatralna działająca w naszej placówce z kabaretem. Został również zaprezentowany film nakręcony przez Pana Łukasza Grzybowicza oraz uczestników koła filmowego, pokazujący jak widzą chłopcy naszą placówkę.

O godzinie 12.30 nastąpiło przez wszystkich oczekiwane ogłoszenie wyników. Podjęcie decyzji było niezmiernie trudne, gdyż okazało się, że poziom naszych finalistów był bardzo wyrównany. Ostatecznie pierwsze miejsce i tytuł mistrza ortografii zdobyła Kinga Kędzierska z MOW w Sobótce, II miejsce wywalczyła Monika Szczerbicka z MOW w Zawiści, a na III miejscu uplasował się Kamil Kulig z MOW w Krupskim Młynie. Mistrzem interpunkcji został Sebastian Najder z MOW w Babimoście a mistrzem kaligrafii Anna Gredka z MOW w Radzionkowie.

Zorganizowana w tym roku przez nas impreza, dzięki pomocy i życzliwości wielu osób zorganizowana była z ogromnym rozmachem. Zarówno uczestnicząca w niej młodzież jak i jej opiekunowie wyjeżdżali zadowoleni i chętni do wzięcia udziału w kolejnym Dyktandzie. Dziękujemy wszystkim za udział i zapraszamy do nas ponownie.

Poniżej link do naszej galerii Dyktanda 2014

c

 
Więcej artykułów…