Aktualności - Młodzieżowy Osrodek Wychowawczy w Krupskim Młynie

  Młodzieżowy  
Ośrodek Wychowawczy
w Krupskim Młynie
Przejdź do treści

Aktualności

Dzień Dziecka !
Drodzy Wychowankowie!
Życzymy Wam, aby nigdy nie opuściła Was odwaga, gdy przyjdzie Wam porzucić swoje bezpieczne pozycje.
Życzymy Wam, abyście żyli w zgodzie z samym sobą i z własnym systemem wartości:
to wielkie szczęście, gdy jest się zadowolonym z tego, kim się jest.
A teraz bawmy się!!!

Były zawody sportowe: biegi, tenis stołowy, rzuty do kosza no i tradycyjnie mecz piłki nożnej. W między czasie była fontanna czekoladowa oraz poczęstunek od rodziny naszego patrona.
Dziękujemy Państwu Lipkowskim za słodycze i pamięć.
Na zakończenie był grill i seans filmowy.
31.05.2021 r. grupa wychowanków pod opieką instruktora p. Edka wzięła udział w Mistrzostwach Aeroklubu Gliwickiego z cyklu "Młodzi modelarze na start". Konkursowi towarzyszyły eliminacje do Mistrzostw Polski w modelarstwie kosmicznym. Nasza drużyna  zakwalifikowała się  do Mistrzostw osiągając wysokie lokaty.
Gratulujemy i życzymy udanego występu w Mistrzostawach Polski.
Nasi wychowankowie w nocy z 28/29.05.2021 r. wzięli udział w pieszej nocnej  pielgrzymce z Warmatowic na Górę Świętej Anny. Pielgrzymka łączy w sobie trud pokonywania kilometrów oraz indywidualną duchową drogę do zbawienia. Udział w niej to budowanie więzi z Bogiem oraz innymi ludźmi.
Nad pielgrzymami czuwali Pani Kornelia i Pan Tomek.
Kochane mamy!

"Mamo, chciałbym ci przynieść latający dywan.
I kaczkę, która znosi szczerozłote jajka,
Żebyś żyła beztrosko - wesoła, szczęśliwa,
Lecz takie dziwy znaleźć można tylko w bajach.
Lecz dzisiaj za twe troski, trudy, poświęcenia,
Za twą miłość matczyną nigdy nie zachwianą
Mogę tylko twą szyję otoczyć ramieniem
I szepnąć ci do ucha: Dziękuję ci, mamo."
W. Grodzieńska „Do matki”

Wszystkim Mamom życzymy wszystkiego co najlepsze z okazji ich święta i dziękujemy za  cierpliwość, oddanie, troskę i pomoc.
Już niedługo Dzień Matki.
Zastanawialiście się kiedyś, kim właściwie jest Matka?
            Według  Wikipedii mama to po prostu kobieta, która jest rodzicem, urodziła i  zazwyczaj jednocześnie wychowuje własne dziecko. Brzmi tak zwykle, wręcz banalnie… Po dłuższej refleksji jednak , dochodzimy do wniosku iż określenie kim  jest matka wcale nie jest takie proste…
 
Matka to zdecydowanie najpiękniejsza, najważniejsza i najtrudniejsza  rola na świecie.
Kim jest mama?
Zdecydowanie prościej byłoby zadać  pytanie kim ona nie jest, chociażby dlatego, że jest ona niemal  wszystkim! Wielozadaniowość, zaradność, wewnętrzna siła, miłość i  niezawodne, całodobowe wsparcie to zaledwie kilka z supermocy, jakie  dostaje matka w związku z poczęciem dziecka. Niejednokrotnie staje w obliczu problemów, trosk, których niestety my dostarczamy. Jak podziękować za to, że jest, że mimo  przykrości z naszej strony jest przy nas i ciągle wierzy, że będzie lepiej? Jak przeprosić, za to wszytko co doznała z naszej przyczyny?

Posłuchajcie utworu naszego wychowanka, który wybrał taki własnie sposób.


Kierunek praca
Kierunek Praca 4.0 Subregion centralny
               
Projekt realizowany przez Wyższą Szkołę Humanitas w Sosnowcu w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w  Krupskim Młynie Subregionu Centralnego Województwa Śląskiego.  
Projekt polega na udzieleniu kompleksowego wsparcia społeczno – zawodowego przez realizację 3 zadań mających na celu poprawę szans adaptacyjnych poprzez organizację dodatkowego wsparcia w zakresie umiejętności społecznych i zawodowych.
1. Nowa osobowość
2. Nowy zawód
3. Nowa droga
Projekt oferuje zindywidualizowane i kompleksowe wsparcie odpowiadające na potrzeby uczestników, ukierunkowany na zdobycie doświadczenia i rozwijania umiejętności. Przewiduje zdobycie kwalifikacji zawodowych oraz kompetencji kluczowych, mające na celu szybsze podjęcie zatrudnienia przez osoby pełnoletnie, zmieniając tym samym status osoby na rynku pracy.
Dzięki działaniom reintegracji społecznej poprzez:
a) nabywanie kwalifikacji zawodowych,
b) nabywaniu kompetencji społecznych i informatycznych,
c) pośrednictwu pracy,
e) indywidualnemu poradnictwu psychologicznemu, zawodowemu oraz biznesowemu
uczestnicy projektu zostaną przygotowani do sprawnego poruszania się po rynku pracy, prowadzenia samodzielnego życia umożliwiającego regularne zatrudnienie co zniweluje bariery społeczne, zawodowe, osobiste i zdrowotne.

Wychowankowie naszego ośrodka uczestniczą w kursie Aranzacja terenów zielonych
05.03.2021 r.
W MOW w Krupskim Młynie od kilku lat realizowany jest program mający na celu przygotować naszych podopiecznych do odpowiedzialnego ojcostwa. W programie są wykorzystywane specjalne lalki, które imitują zachowania niemowląt. Uczestnicy otrzymują „niemowlę” pod opiekę na co najmniej 3 dni. Lalka, która jest podłączona do komputera płacze, gdy jest głodna lub gdy trzeba jej zmienić pieluszkę. Wymaga przytulania i kołysania  jak prawdziwe dziecko. „Rodzic” musi pamiętać, by prawidłowo trzymać główkę i by odpowiednio ubrać „niemowlę” (sprzęt jest wyposażony w czujnik temperatury). Program jest fantastyczną lekcją dla uczestników. Pozwala doświadczać i samodzielnie oceniać swoje możliwości, dojrzałość, umiejętność panowania nad emocjami.
W programoie jest wykorzystywany Sprzęt REALITYWORKS. Jest to doskonałe narzędzie, które umożliwia rzeczywiste dotykanie różnych problemów związanych z ciążą i funkcjonowaniem. Umożliwienie młodzieży faktycznego dotykania problemów i zagadnień pozwala jej na lepsze ich zrozumienie. Co bardzo ważne, wykorzystując specjalne symulatory i lalki demonstracyjne, pozwalamy uczestnikom samodzielnie dochodzić do pewnych wniosków. Zajęcia nie mają dzięki temu charakteru moralizatorskiego, ale tworzą szansę do autentycznej refleksji nad poruszanymi problemami. Opieka nad lalkami jest dużym wzywaniem, gdy wokół tak wiele się dzieje i zwyczajnie z różnych rzeczy trzeba zrezygnować by podołać obowiązkom „rodzicielskim”.
W dniu 24 lutego 2021 r. w nszym ośrodku miało mieksce spotkanie  z pracownikami rozwoju zawodowego Ochotniczych Hufców Pracy - Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Częstochowie. Po długiej przerwie, którą zafundował nam koronawirus, przyszedł czas na podsumowanie dotyczczasowej współracy  na rzecz wychowanków oraz ustalenie planu działań na przyszłość.
Ochotnicze Hufce Pracy będą wspierać naszych wychowanków w przygotowaniu ich do wejścia na rynek pracy oraz planowaniu kariery zawodowej m.in. poprzez cykliczne imprezy, indywidualną i grupową pomoc doradczą.
Ściągnij, uruchom – dbaj o siebie i innych.
Aplikacja STOP COVID to realne wsparcie w walce z koronawirusem. Dzięki niej mamy szansę szybciej wrócić do normalności.
26.02.2021 r.
02.02.2021 r.
Właśnie otrzymaliśmy certyfikat. Bardzo dziękujemy Fundacji "Po drugie" za możliwość współpracy.
Razem możemy więcej.
29.01..2021 r.
Jak co roku chłopcy pod opieką p. Marka wzięli udział w biegu organizowanym w ramach kolejnego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku niestety możliwe było jedynie zdalne uczestnictwo, więc areną zmagań stało się nasze boisko wielofunkcyjne. Nasi wychowankowie jak zwykle nie zawiedli, zmagając się nie tylko z dystansem 5 km, ale i śniegiem oraz niską temperaturą podczas 15 Biegu "Policz się z cukrzycą".
Wielkie gratulacje  dla wszystkich, którzy podjęli wyzwanie.
10.12.2020r.
04.12.2020 r.
Odwiedził nas dzisiaj niesamowity gość wraz ze swą  świtą. Czerwony strój, długa biała broda, sanie z reniferami... Chyba byliśmy  bardzo grzeczni bo nie tylko przyjechał dwa dni wcześniej to jeszcze miał cały wór   prezentów.  Ale byliśmy przygotowani - specjalnie dla  Niego  powstały niesamowite teksty, które prezentujemy poniżej.
Szukamy koordynatora do projektu „Lepszy Start” realizowanego przez Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy Im. Ottona Lipkowskiego  w Krupskim Młynie.
Święto niepodległości obchodzone jest w Polsce 11 listopada. Upamiętnia ono odzyskanie przez nasz kraj niepodległości po 123 latach niewoli (1795-1918). Zostało ustanowione na mocy ustawy z dnia 23 kwietnia 1937 roku.
Oficjalnie Święto Niepodległości zaczęto regularnie obchodzić 11 listopada 1937 roku, przy czym obchody odbyły się tylko dwa lata z rzędu ze względu na wybuch II wojny światowej w 1939 roku. W 1945 roku święto zniesiono na czas okupacji, a przywrócone zostało jako Narodowe Święto Niepodległości dopiero w 1989 roku.
Obecnie 11 listopada jest świętem wolnym od pracy, które jest co roku uroczyście obchodzone w całej Polsce. Popularnością cieszą się wydarzenia cykliczne takie jak biegi niepodległości, parady uliczne, koncerty patriotyczne, wystawy, inscenizacje historyczne, czy akcja "Szkoła do hymnu". „Szkoła do hymnu” to kontynuacja akcji MEN z 2019 r. i 2018 r. („Rekord dla Niepodległej”).

Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Krupskim Młynie już drugi raz bierze czynny udział w akcji. W dniu 10.11.2020 r. o godzinie 11.11 wspólnie odśpiwalimy hymn narodowy, natomiast każda grupa wychowawcza przygotowała wystawy o tematyce niepodległościowej.
"Naszym marzeniem jest tworzenie świata,
w którym nie ma przemocy wobec dzieci i młodzieży…”
Co roku przez 19 pierwszych dni listopada Fundacja po DRUGIE we współpracy z innymi organizacjami, instytucjami, placówkami pracującymi z dziećmi i młodzieżą bierze udział w światowej kampanii 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży. Kampania rozgrywa się na wszystkich kontynentach, we wszystkich krajach świata. Na początku listopada mówimy o prawach dziecka, godności, szacunku, bezpieczeństwie, wolności. Przypominamy i uczymy się o tych wartościach, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju i dobrego życia.
Autorem światowej kampanii jest Women’s World Summit Foundation i co roku zaprasza do współpracy wszystkich tych, którzy chcą, by świat dzieci i młodzieży był wolny od przemocy.
Symbolem kampanii jest pomarańczowa wstążka. Pomarańczowy, to kolor ostrzegawczy. Prowadzone w ramach kampanii działania mają ostrzegać. Zwracać uwagę. Uczyć widzieć więcej i lepiej.
Od kilku lat jesteśmy partnerami akcji. Od pierwszych dni listopada przygotowujemy placówkę do kulminacji.
M
otywem przewodnim w tym roku jest budowanie prawidłowych postaw wobec przemocy, uwrażliwianie uczestników i wyposażanie ich w narzędzia niezbędne do właściwego reagowania na przemoc oraz szukania pomocy.

8 Ogólnopolski Tydzień Kariery w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w  Krupskim Młynie.
Dzień 3.

W dniu dzisiejszym zakończyliśmy oficjalnie 8 Ogólnopolski Tydzień Kariery w naszej placówce.
Spotkaliśmy się wirtualnie z ostatnim gościem.
Wychowankowie odpowiedzieli na pytania konkursowe. W najbliższym czasie wyłonimy i nagrodzimy zwycięzcę.
Mamy nadzieję, że nasi wychowankowie będą odtąd wybierali odlotowo oraz znajdą najlepszych  "doradców".
Serdecznie dziękujemy za pomoc w zorganizowaniu 8 Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery: Dyrekcji placówki, współpracownikom (na czele z naszymi Gośćmi) oraz najważniejszym osobom czyli naszym wychowankom.
"Ogólnopolski Tydzień Kariery.  MOW w  Krupskim  Młynie.  Dzień 2."
Środa  przeznaczona była na spotkania z gośćmi, którzy zarażali nas swoimi pasjami.
Spotkaniom można by nadać hasło:  goście znani a nieznani.  A to wszystko  dlatego, że gośćmi tymi byli pracownicy naszej placówki:  Pan Przemek – którego chłopcy znają jako nauczyciela i wychowawcę oraz Pan Maciek – nasz Pan rzemieślnik.
Pan Przemek opowiedział nam o swoich podróżach rowerowych z Grupą Krupą, a Pan Maciek, o swoim zamiłowaniu do mechaniki pojazdowej i starych pojazdów.
Nasi znani – nieznani goście zachwycili przekazem, który trafił zarówno do młodzieży jak i do dorosłych:  róbmy to co kochamy, a nasze życie będzie  bardziej pełne i wartościowe. "
Dzisiaj pierwszy dzień Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery w naszym ośrodku. Uczestnicy wzięli udział w warsztatach pt. „Odlotowe jajka”.  Celem eksperymentu było stworzenie spadochronu dla jajka, które zostało zrzucone z wysokosci 3 metrów, tak, aby sie nie rozbiło. Możliwe? Czego się nauczyliśmy?
Każda podróż zaczyna się od marzenia i postawienia pierwszego  kroku w kierunku jego spełnienia, jest związana z czymś, o czym marzysz i  co starasz się wprowadzić w życie. Potem krok po kroku zaczynasz robić wszystko, aby zbliżyć się do  swojego celu, niezależnie od tego, jak jest daleki. Wypełnia Cię energia  i siła do działania. Wiesz, że niemożliwe staje się możliwe dzięki  ciężkiej pracy i motywacji.
Jednak okazuje się, że nie wszystko jest takie wspaniałe. Pierwsza  próba kończy się niepowodzeniem, druga także, a może nawet następna. To,  co przed chwilą zdawało się być na wyciągnięcie ręki, zaczyna się coraz  bardziej oddalać i stawać się nieosiągalne (pęka jajko, balon, kończy sie taśma itp)
Nigdy nie zapominaj, że jedyną różnicą między „chcieć” a „być w stanie” jest wiara. Dopóki  wierzysz, że potrafisz coś zrobić, możesz o to walczyć, a jeśli  walczysz i się nie poddajesz, prędzej czy później osiągniesz swój cel.
                                               
 
 
OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ KARIERY
 
w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Krupskim Młynie
 
 
ORGANIZATOR:
Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy
w Krupskim Młynie
 
UCZESTNICY:   
uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2
 
  uczniowie Branżowej Szkoły nr 13
w Krupskim Młynie
 
 
MIEJSCE: Klub Ośrodka
 
 
PROGRAM
 
 
20.10.2020 r.      
godz. 9.50 Rozpoczęcie OTK w Klubie
 
Warsztaty pt. „Odlotowe jajka”
 
Projekcja filmu związanego z tematem kariery zawodowej.
 
 
21.10.2020 r.    
od  11.50 spotkania  z zaproszonymi gośćmi, którzy opowiedzą
o swoich mniej lub bardziej odlotowych profesjach i pasjach
 
 
22.10.2020 r.     
godz. 12.45  spotkanie z gościem oraz konkurs związany z tematyką Tygodnia Kariery w MOW
 
 
23.10.2020 r.     
godz. 8.00 Podsumowanie konkursu. Rozdanie nagród. Zakończenie Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery
 
Dzisiaj rusza Ogólnopolski Tydzień Kariery pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej i Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Ogólnopolski Tydzień Kariery, czyli OTK, to coroczne działanie mające na celu inspirowanie ogólnopolskich i lokalnych inicjatyw na rzecz rozwoju poradnictwa zawodowego – wspierania edukacji, zawodu, pracy i kariery.
Ogólnopolski Tydzień Kariery zorganizowany został po raz pierwszy w Polsce jesienią 2009 roku, w dniach 5 – 11 października 2009 r. W tym roku 19 -25.10.2020 r. pod hasłem „DoradzaMy – zawodowo, wybieraMy – odlotowo”.
Adresatami i docelowymi odbiorcami OTK są wszyscy potrzebujący  profesjonalnego wsparcia w planowaniu dalszej edukacji, zawodu, pracy,  kariery. Inicjatywa ta skierowana jest zarówno do zainteresowanych  uczniów (dzieci i młodzieży), studentów, jak i osób dorosłych. Spełnia  tym samym założenia całożyciowego poradnictwa zawodowego.
Młodzieżowy Ośrodkek Wychowawczy w Krupskim Młynie organizuje OTK już po raz 6.
Zapraszamy do śledzenia nas na fb i stronie. W tym roku inaczej, stacjonarnie, ale to nie znaczy że gorzej i ubogo.
14 października obchodzimy tradycyjnie Dzień Edukacji Narodwej.
Janusz Korczak powiedział, że "Dobry wychowawca,  który nie wtłacza a wyzwala, nie ciągnie a wznosi, nie ugniata a kształtuje, nie dyktuje a uczy, nie żąda a zapytuje - przeżyje wraz z dziećmi wiele natchnionych chwil".
Wszystkim pracownikom placówki życzę wiele sukcesów i nieustającego zapału.  
HORTITERAPIA w ośrodku.
Opieka nad roślinami poprawia zdrowie psychiczne i fizyczne na wiele sposobów. Polepsza nasze samopoczucie i sprawność manualną, wzmacnia mięśnie, buduje odporność. Pozwala też uczyć się nowych umiejętności, wyrabia cierpliwość, punktualność, odpowiedzialność i umiejętność pracy w grupie, daje poczucie celu i satysfakcji z własnych osiągnięć. Może być też drogą do pierwszej, wymarzonej pracy.
Abyśmy mogli w pełni zrealizować założenia naszego nowego projektu potrzebujemy Waszej pomocy.
Macie rośliny doniczkowe, których już  nie chcecie, albo macie sadzonki, odszczepki kwiatów możecie się  z nami  nimi podzielić. Mogą być w doniczce lub bez. Wszelka pomoc mile widziana i za każdą będziemy bardzo wdzięczni.
Chętnych do pomocy prosimy o kontakt.
Tymczasem zapraszamy do pooglądania dotychczasowych efektów naszej pracy.
Kliknij w zdjęcie aby powiększyć
Wakacje w Barce


Mówią, że życie to droga. A nawet tysiące dróg i ścieżek. Są takie, które wybieramy świadomie, na inne kierują nas błędne decyzje bądź los. Na każdej z nich spotykamy ludzi. Spotykamy ich w różnych okolicznościach. Czasami z konieczności. Czasami sami wybieramy ich na swoich towarzyszy. Każde spotkanie pozostawia w nas ślad.

Wychowankowie naszego ośrodka dostrzegli to jeszcze wyraźniej podczas tygodniowego obozu spędzonego w jednym z domów Stowarzyszenia Barka w Warmątowicach Kaczorowni.  Był to obóz podczas którego poznaliśmy wiele osób. Zostaliśmy umocnieni, że przemiana życia jest możliwa zawsze.

Dziękujemy za wszystkie spotkania mieszkańcom Barki. Szczególnie: P. Alojzemu za barwne opowieści o życiu w wędrownym cyrku. P. Józefowi za podzielenie się pasją prowadzenia pasieki.  P. Piotrowi za opowiedzenie jak funkcjonuje przytulisko dla bezdomnych i praca streetworkera. P. Robertowi, Piotrowi oraz klerykom za podzielenie się swoimi historiami życia.  P. Włodkowi za oprowadzenie  po nowo założonym na Doryszowie Domu Św. Antoniego. Mieszkańcom domu Leopold oraz Żędowic za gościnność.

Poza spotkaniami  nie zabrakło porannego treningu biegowego, rozgrywek piłki siatkowej oraz nożnej, wyjazdów na basen i jezioro Turawskie.  Chętni wychowankowie mieli możliwość uczestniczenia w codziennej eucharystii oraz modlitwie różańcowej. Ciekawym również doświadczeniem było spotkanie z o. Cyrylem, franciszkaninem nyskiego klasztoru oraz poznanie pierwszej w Polsce wspólnoty Ranczo Nadziei.


Kliknij w zdjęcie aby powiększyć


X Ogólnopolski Tydzień Kariery  15-21.10.2018 r.,
pod hasłem:  Bądź architektem swojego szczęścia!


Inicjatorem Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery jest  Stowarzyszenie Doradców Szkolnych i Zawodowych Rzeczpospolitej Polskiej.
Adresatami i docelowymi odbiorcami OTK są wszyscy potrzebujący profesjonalnego wsparcia w planowaniu dalszej edukacji, zawodu, pracy, kariery.

W tym roku w naszej placówce Ogólnopolski Tydzień Kariery organizowany był po raz szósty.

W dniach 15-16.10.2018 r. mieliśmy zaszczyt gościć w naszym ośrodku:
1. Doradców Zawodowych z Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej                        w Częstochowie – Panią Justynę Sandelewską oraz Pana Zbigniewa Garskiego
2. Przedstawicieli firmy Festool – Panów:  Grzegorza Botora oaz Tomasza Błaszczaka
3. Właścicieli firmy Rusz Tyłek – Państwa Annę i Macieja Kurylasów.
4. Przedstawiciela Państwowej Straży Pożarnej – Pana Rafała Kulika
5. Przedstawiciela Jednostki Wojskowej Komandosów – Pana Tomasza Pokojskiego.

Bardzo dziękujemy zaproszonym gościom za poświęcony czas oraz przekazanie nam wiedzy o tym jak wygląda droga tych, którzy chcą zostać architektami swojego szczęścia.  
Wiemy, że dla naszych uczniów, którzy stoją u progu swojego życia zawodowego świadomość wzlotów i upadków bycia „architektem” jest bardzo ważna.


Kliknij w zdjęcie aby powiększyć
KONTAKT Z NAMI
KONTAKT
tel. +48 32 285-70-23
tel. +48 32 285-70-28
fax. +48 32 285 70 23
sekretariat@mowkrupskimlyn.pl
ADRES
Krupski Młyn
Krasickiego 4
woj. Śląskie
42-693

Wróć do spisu treści